Rozwód - od A do Z

Rozwód – wszystko co musisz wiedzieć od A do Z – poradnik dla Ciebie

Czasami okazuje się, iż to właśnie rozwód jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem – zarówno dla samego męża oraz żony, jak i dla wszystkich najbliższych, z uwagą na wspólne dzieci. Trwające w nieskończoność zażarte kłótnie, które mogą na przykład wynikać z niezgodności charakterów, zanik najważniejszych więzi pomiędzy małżonkami czy liczne zdrady, zdecydowanie nie zaliczają się do rzeczy przyjemnych – jednak przede wszystkim nie rokują dobrze na wspólne, przyszłe życie.

 

Jeśli właśnie zadecydowałeś, że w Twoim przypadku rozwód jest jedyną sensowną decyzją i masz pewność co do tego, że decyzja o jego wzięciu jest słuszna, dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z najistotniejszymi informacjami na temat rozwodu. Poniżej znajdziesz zbiór najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących właśnie tej kwestii (adwokat rozwód gdańsk).

 

 

Co to jest rozwód?

Mianem rozwodu możemy określić oficjalne zakończenie związku małżeńskiego, który został zawarty pomiędzy kobietą a mężczyzną. Rozwód musi zostać orzeczony przez Sąd (Sąd Okręgowy w Gdańsku, Sąd Rozwodowy w Gdańsku) – zazwyczaj ten, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania dotychczasowych współmałżonków. Dokument, który potwierdza rozwód, określany jest mianem wyroku rozwodowego.

 

Jak długo trwa rozwód?

Pomimo wieloletniej praktyki, ciężko jest odpowiedzieć w konkretny i jednoznaczny sposób na tak zadane pytanie. Musisz przede wszystkim wiedzieć, iż długość postępowania rozwodowego, zawsze jest zależna przede wszystkim od okoliczności danej sprawy. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby cały proces trwał możliwie najkrócej, rozsądnym rozwiązaniem jest pomoc doświadczonego prawnika rozwodowego (adwokata rozwodowego) -  a także rozważenie porozumienia w kwestii podziału majątku lub opieki nad dziećmi z drugim małżonkiem.

 

Ile kosztuje rozwód w Gdańsku?

To pytanie również nie należy do najprostszych – i żaden adwokat rozwodowy, ani radca prawny, nie udzieli Ci na nie od razu odpowiedzi. Wynagrodzenie dla prawnika może być różne – podobnie zresztą jak koszty, wiążące się z przejściem całego procesu. Więcej na ten temat możesz się jednak dowiedzieć już w trakcie pierwszej porady prawnej.

 

Co powinno się znaleźć w pozwie o rozwód?

Pozew rozwodowy to jedna z najważniejszych rzeczy, a właściwie jeden z najważniejszych dokumentów, który może zdeterminować przebieg oraz czas trwania całego procesu rozwodowego. Napisanie pozwu we właściwy sposób może sprawić, że Sąd zgodzi się na wszystko, o co w nim wnioskujesz – i nie potrwa to zbyt długo. Ważne jest jednak to, aby miał on w pełni formalny charakter, a przy tym zawierał wszelkie niezbędne elementy i dowody- szczególnie, jeżeli masz zamiar wystąpić o rozwód z orzeczeniem o winie.

 

O co można wnioskować w pozwie o rozwód?

Wynikiem właściwie złożonego pozwu do Sądu Rozwodowego w Gdańsku,  o rozwód może być nie jedynie rozwiązanie małżeństwa, ale także uregulowanie innego rodzaju istotnych kwestii. W pozwie o rozwód możesz bowiem zawrzeć również wniosek o ustalenie alimentów na siebie albo/oraz dziecko od drugiej strony, ustalenie opieki nad Waszym wspólnym dzieckiem oraz podział majątku wspólnego, jeżeli nie przedłuży to całego postępowania.

 

Jakie dowody załączyć do pozwu o rozwód?

Aby udowodnić wszystko, co zostało zawarte w pozwie, powinien on zostać zaopatrzony we wszystkie niezbędne dowody oraz właściwe załączniki. Jakie? Zależy to przede wszystkim od tego, czy zamierzasz wnioskować o rozwód bez orzekania winy czy z orzekaniem o winie.

 

Czy w trakcie rozwodu trzeba mieć adwokata?

Podczas procedury rozwodowej nie ma obowiązku, który nakazywałby Ci skorzystanie z pomocy adwokata albo radcy prawnego, którzy mają identyczne kompetencje. Jak zapewne wiesz, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które jednak zdecydowanie... warto ponieść. W wielu skomplikowanych sytuacjach wsparcie pełnomocnika procesowego, który dysponuje  doświadczeniem sprawach rozwodowych i będzie potrafił ocenić „na chłodno” związane z Twoim małżeństwem kwestie, okazuje się praktycznie na wagę złota. Czasami jest również istotne do którego Sędziego sprawa trafi ponieważ różni sędziowe mają czasami różne swoje poglądy prawne oraz często swój swoisty sposób prowadzenia spraw. Decyzja jest zależna przede wszystkim od Ciebie, ale  jeśli chciałbyś przejść przez cały proces rozwodu szybko, możliwie bezboleśnie oraz skutecznie, zdecydowanie powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalisty.

 

Czy Sąd może odmówić rozwodu?

Osoby występujące z pozwem o rozwód mają mnóstwo wątpliwości – i nie ma w tym zresztą niczego dziwnego. Czasem spotykam się z pytaniem czy Sąd może odmówić rozwodu. Owszem, ma do tego prawo, jednak tylko, jeśli istnieją ku temu ważne powody – na przykład byłby on niezgodny z zasadami współżycia społecznego, czy żądałby go jedynie małżonek, który jest winny rozkładu pożycia.

 

Czy mediacja jest dobrym rozwiązaniem?

W przypadku niektórych małżeństw, mediacja okazuje się doskonałym rozwiązaniem. Można ją przeprowadzić na życzenie obu małżonków lub też w związku z nakazem Sądu. Sąd zaś może skierować małżonków na mediację, jeżeli uzna, że istnieje jakakolwiek szansa na to, że dla Waszego małżeństwa jest jeszcze szansa. Prawnicy rozwodowi w naszej Kancelarii asystują w postępowaniach mediacyjnych i współpracują z szeregiem mediatorów.

 

A może separacja?

Jeżeli Ty lub Twój współmałżonek nie jesteście do końca pewni, czy chcecie oficjalnie zakończyć Wasz związek małżeński, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie separacja. Jeśli nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów, zawsze można wystąpić z pozwem o rozwód.